مجله آرایشی

ترمیم موهای سوخته و پیشگیری از ایجاد آن

ترمیم موهای سوخته و راه های پیشگیری از آن

یکی از نگرانی‌های افراد با موهای سوخته این است که آیا امکان ترمیم موهای سوخته بدون کوتاه کردن آن‌ها وجود دارد یا خیر. موی سوخته اصطلاحی‌ست که برای موهای بیش از اندازه خشک، شکننده و با موخوره به‌کار می‌رود. استفاده نادرست از وسایل حرارتی و حالت‌دهنده مو، رنگ‌ موهای شیمیایی قوی و دکلره کردن موها از جمله دلایلی هستند که می‌توانند باعث آسیب به موها و سوختن آن‌ها شوند.

ساقه‌های مو با یک بخش حفاظتی به‌نامِ کوتیکول پوشیده شده است. کوتیکول مانند فلس‌های ماهی سراسر ساقه مو را پوشانده و فقط اجازه ورود رطوبت به تارهای مو را می‌دهد.

عملکرد مواد شیمیایی مانند دکلره این است که با باز کردن کوتیکول، وارد ساقه مو شده و رنگ‌دانه‌ها را از بین می‌برند تا موها روشن شوند. بعد از دکلره، فلس‌های ساقه مو بسته نشده و به‌شکلی ناهماهنگ روی یکدیگر قرار می‌گیرند.

همچنین استفاده زیاد از وسایل حالت‌دهنده مو نیز باعث از بین رفتن کوتیکل‌ها می‌شود. باز بودن یا از بین رفتن کوتیکل‌ها موجب می‌شود رطوبت به ساقه مو وارد نشده، مواد مغذی موجود در آن از بین بروند و موهای شما ظاهری شکننده و نامرتب به خود بگیرند.

تفاوتی ندارد که موهای شما به چه دلیلی سوخته‌اند، نشانه‌ها و راه‌های ترمیم آن‌ها کاملاً یکسان هستند که در ادامه این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

نشانه های موهای سوخته چیست؟

علائم موهای آسیب‌دیده و سوخته کاملاً واضح و مشهود هستند. اگر موهای شما حالت مشخصی به خود نمی‌گیرند، شانه زدن آن‌ها کار سختی است و حتی با مصرف زیاد نرم‌کننده همچنان خشک و وز به نظر می‌رسند؛ احتمالاً آسیب شدیدی دیده‌اند.

نشانه های موهای سوخته چیست؟

3 مورد از شایع‌ترین نشانه‌های موهای سوخته :

1. وز شدن مو

یکی از نشانه‌های موهای سوخته، وز شدن آن‌ها است؛ اما قرار گرفتن در معرض اشعه‌های خورشید، رطوبت زیاد، شستن موها با آب داغ، شست‌وشوی زیاد مو، استفاده از شامپوهای نامناسب و خشک کردن موها با حوله نیز می‌توانند، دلیل وز شدن موها باشند. بدین ترتیب، با بررسی روتین مراقبت از مو و وضعیت آب‌وهوای شهر خود، مطمئن شوید که دلیل اصلی وز شدن موها چیست.

2. خشک و شکننده شدن موها

اگر کوتیکل‌های مو سالم باشند، مقداری روغن طبیعی، برای محافظت بیشتر روی لایه کوتیکل‌ها قرار می‌گیرد. این روغن می‌تواند نور را منعکس کرده و موها را براق نشان دهد.

درخشندگی مو یکی از نشانه‌های سلامت آن است؛ بنابراین اگر موهای شما خشک، کدر و شکننده به نظر می‎رسند، احتمالاً دچار سوختگی شده‌اند. عواملی، همچون آب‌وهوای خشک، استحمام با آب کلردار یا شور و قرار گرفتن زیر نور خورشید هم می‌توانند از دلایل خشکی مو باشند.

البته این عوامل در طول زمان می‌توانند باعث خشکی مو شوند؛ بنابراین اگر پس رنگ کردن یا دکلره کردن، موهای شما خشک و شکننده شده‌اند، می‌توان حدس زد که دچار سوختگی مو شده‌اید. به‌ویژه اگر شامپوهای مخصوص موهای رنگ‌شده و نرم‌کننده‌ها نیز به رفع خشکی موهای شما کمکی نمی‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: کراتین مو چگونه انجام می شود ؟

موخوره شدن مو

3. مو خوره شدن مو

موخوره یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مو است. در این عارضه به شکل‌های گوناگون موها از نوک شکسته می‌شوند و موخوره از ساقه به سمت ریشه پیش‌روی می‌کند. موخوره فقط به دوشاخه شدن انتهای مو محدود نیست و انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

1- موخوره دو شاخه:

شایع‌ترین نوع موخوره، دو شاخه است که در آن انتهای ساقه مو شبیه به Y می‌شود.

2- موخوره سه شاخه:

این نوع موخوره بسیار شبیه به موخوره دو شاخه است؛ اما موها به سه قسمت تقسیم می‌شوند، درست شبیه یک چنگال. موخوره سه شاخه نشانه آسیب شدید به کوتیکول‌های مو است. موخوره پر مانند: در این موخوره تارهای مو به‌شکل یک پر، تقسیم می‌شوند. این موخوره بیشتر در موهای رنگ‌شده ایجاد می‌شود.

3- موخوره درختی:

هر چه شاخه‌های موخوره بیشتر باشند، میزان آسیب به مو بیشتر است. در این نوع از موخوره، کوتیکول‌ها به‌طور کامل از بین رفته‌اند و در واقع هیچ لایه حفاظتی وجود ندارد که بافت مو را حفظ کند. پوش دادن به مو می‌تواند باعث ایجاد این نوع موخوره شود.

4-موخوره گره‌ای:

زمانی که به این نوع موخوره نگاه می‌کنیم، بیشتر شبیه این است که مو گره خورده است؛ اما در واقع گره نبوده و بافت مو آسیب دیده است. این موخوره اغلب در افرادی دیده می‌شود که زیاد از دستگاه‌های حالت‌دهنده مو، مانند سشوار استفاده می‌کنند.

5-موخوره ناقص:

این نوع موخوره در نوک ساقه مو ایجاد نمی‌شود و اغلب می‌توان آن را وسط ساقه‌های مو مشاهده کرد. موخوره ناقص در اثر بستن موها با کش ایجاد می‌شود؛ زیرا فشار کش روی مو باعث کوتیکول‌ها را از بین می‌برد.

6-موخوره نقاط سفید:

خطرناک نوع موخوره، موخوره نقاط سفید است؛ زیرا کوتیکول‌های قسمت‌های مختلف یک ساقه مو از بین رفته‌اند. این نوع موخوره در اثر سوختن موها با مواد شیمیایی مانند دکلره به‌وجود می‌آید. متأسفانه درمانی برای این نوع موخوره وجود نداشته و می‌بایست موها را کوتاه کنید.

ترمیم مو سوخته

ترمیم مو سوخته

ترمیم موهای سوخته به میزان آسیب و نوع موهای شما بستگی دارد. برای مثال، در موهای مجعد و حالت‌دار، سوختگی مو خود را به‌صورت وز شدگی موها، گره خوردن آن‌ها به هم و موخوره نشان می‌دهد.

بدین ترتیب برای درمان، تمرکز شما می‌بایست بر نرم شدن و افزایش رطوبت موها باشد. در صورتی‌که در موهای صاف، سوختگی مو خود را به‌صورت موخوره، خشکی و شکنندگی مو نشان می‌دهد. بدین ترتیب، برای درمان این نوع موها تمرکز شما می‌بایست بر تغذیه موها با انواع پروتئین باشد.

همچنین، روش‌هایی برای ترمیم موهای سوخته وجود دارد که برای انواع مو مناسب هستند. این روش‌ها عبارت‌اند از:

1. ترمیم موهای سوخته با اسپری دو فاز

اسپری‌های دو فاز اغلب حاوی آب، چربی، اسید آمینه و گاهی کراتین هستند. با اینکه کاربرد اصلی آن‌ها، حفاظت از موها هنگام استفاده از وسایل حرارتی مو است؛ اما می‌توان از آن‌ها به‌عنوان درمان موهای آسیب‌دیده نیز استفاده کرد.

اسپری دو فاز یک لایه چربی روی موها ایجاد کرده و علاوه بر تغذیه موها باعث درخشندگی آن‌ها نیز می‌شود.

کراتین کردن مو

پیشنهاد مطالعه: خرید اسپری دو فاز

2. کراتین کردن مو

بهترین و سریع درمان موهای آسیب‌دیده، کراتین کردن مو است. البته، اگر کراتین‌درمانی توسط یک فرد حرفه‌ای و متخصص انجام نشود، می‌توانید تأثیرات مخرب‌تری روی مو داشته باشد. کراتین یک نوع پروتئین بوده و به‌طور طبیعی در بافت مو وجود دارد.

مواد موجود در کراتین، روی ساقه مو قرار گرفته و علاوه بر ایجاد یک لایه حفاظتی، بافت مو را نیز تغذیه می‌کنند؛ تا به حالت قبل بازگردد. پس از کراتین کردن موها بهتر است از شامپوهای کراتین و بدون سولفات استفاده کنید.

فروشگاه اینترنتی روژاس تمامی شامپو کراتینه های اورچینال را برای در دسترس بودن شما عزیزان در فروشگاه خود تهیه کرده .در صورت تمایل برای خرید اینجا کلیک کنید.

3. استفاده از روغن آرگان

روغن آرگان از میوه‌های درختان آرگان استخراج می‌شود و سرشار از اسیدهای چرب و ویتامین است. همان‌طور که در تیترهای قبل اشاره کردیم، موهای سوخته رطوبت خود را از دست می‌دهند؛ اما روغن آرگان حاوی ویتامین E بوده و می‌تواند به مرطوب کردن موها کمک کند.

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است؛ یعنی به‌راحتی توسط آب از بین نرفته و حتی می‌تواند مولکول‌های آب را روی بافت مو حبس کند.

همچنین موهای آسیب‌دیده، چربی طبیعی خود را از دست می‌دهند. اسیدهای چرب موجود در روغن آرگان می‌توانند جذب مو شوند. علاوه بر این، آرگان وز شدگی و خشکی مو را نیز از بین می‌برد؛ بنابراین افراد با انواع موها می‌توانند از آن استفاده کنند.

برای ترمیم موها به‌وسیله روغن آرگان، می‌توانید پس از حمام مقداری آرگان به ساقه موهای خود زده و پس از چند دقیقه با حرارت ملایم، موها را سشوار کنید تا روغن آرگان به‌عنوان یک لایه حفاظتی، روی موها خشک شود.

4. استفاده نکردن از محافظ حرارتی مو

محصولات محافظ حرارتی مو، ادعا می‌کنند می‌توانند از موها در برابر گرمای سشوار یا اتوی مو محافظت کنند. تحقیقات نشان داده‌اند، اسپری‌های محافظ حرارتیِ حاوی سیلیکون و پلیمرهای پایه آب می‌توانند موها را سنگین کرده و موادی روی مو باقی می‌گذارند که در درازمدت باعث آسیب بیشتر به موها می‌شود. بدین ترتیب، استفاده از این محصولات را به‌ویژه اگر موهای آسیب‌دیده دارید، توصیه نمی‌کنیم.

استفاده نکردن از محافظ حرارتی مو

5. عدم استفاده از آب داغ برای شستن مو

اکثر افراد معتقدند موها با آب داغ بهتر تمیز می‌شوند. استفاده از آب داغ برای شست‌وشوی مو نه‌تنها موها را تمیز نمی‌کند؛ بلکه با تحریک غدد چربی پوست، میزان چربی مو را افزایش می‌دهد. همچنین هنگام دوش گرفتن با آب داغ، کوتیکول مو باز شده و رطوبت داخل مو از بین می‌رود و در نهایت موها وز و خشک می‌شوند.

بدین ترتیب برای شستن موها از آب ولرم استفاده کنید. پس از پایان استحمام، آب سرد را روی موهای خود باز کنید تا کوتیکول‌ها کاملاً بسته شوند.

7 راه پیشگیری از سوختگی مو

همواره پیشگیری بهتر از درمان است؛ بنابراین اولین راه پیشگیری از سوختگی موها این است که آن‌ها را در موقعیت آسیب قرار ندهیم! بدین ترتیب،

راه‌های زیر را برای محافظت از موهای خود به شما پیشنهاد می‌کنیم:

  1. یک روتین مراقبت از مو داشته باشید و در رعایت آن منظم باشید.
  2. از رنگ کردن موها یا دکلره کردن آن‌ها بپرهیزید.
  3. موهای خود را با آب داغ نشویید.
  4. پس از حمام، اجازه دهید موها به‌طور طبیعی و با هوا خشک شوند.
  5. از زیاد سشوار کردن موها بپرهیزید. همچنین هنگام استفاده از سشوار، می‌بایست 20 سانتی‌متر با موهای شما فاصله داشته باشد.
  6. استفاده از اتوی مو برای حالت دادن به موها را کاهش دهید.
  7. در روتین مراقبت از موی خود می‌توانید از اسپری دوفاز و روغن آرگان نیز استفاده کنید. این محصولات علاوه بر، ترمیم موهای سوخته می‌‌توانند با تقویت موها و ایجاد یک لایه محافظ از آسیب دیدن موها جلوگیری کنند.

جمع بندی:

ترمیم موهای سوخته و پیشگیری از سوختگی مو مباحثی بود که در این مقاله به آن پرداختیم. هر آنچه که برای ترمیم و پیشگیری از موهای سوخته احتیاج دارید در فروشگاه اینترنتی روژاس برای شما با تخفیفات ویژه و بهترین برند های بازار گردآوری شده است. با رعایت نکات ذکر شده می توانید همیشه موهایی زیبا، شفاف و ابریشمی داشته باشید.

یک نظر در “ترمیم موهای سوخته و پیشگیری از ایجاد آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *