مجله آرایشی

چرا کراتین مو باعث ریزش مو میشود ?

چرا کراتین مو باعث ریزش مو میشود ?

دلایل مختلفی برای سوال این که چرا کراتین مو باعث ریزش مو میشود ? می توان عنوان کرد. اما در پاسخ دقیق می توان این گونه گفت که کراتین عمدتاً برای تقویت موها و حفظ سلامت آنها استفاده می ‌شود. اما اگر توسط افراد بی تجربه و ناشی انجام شود بدون شک ممکن است عوارض داشته باشد.

اولاً، اگر کراتین با مواد شیمیایی نامناسب ترکیب شود یا به نادرست اجرا شود، موها ممکن است آسیب ببینند و به تراکم خود را از دست بدهد. دوماً، استفاده بیش از حد از کراتین می ‌تواند باعث خنثی و بی‌حال شدن موها شود که در نهایت باعث ریزش مو خواهد شد.

همچنین، در برخی موارد، حساسیت به مواد موجود در کراتین شامل فرمالدئید ممکن است باعث آسیب به موها و ریزش آنها گردد. بنابراین، اجرای صحیح و متعادل کراتین و انتخاب محصولات با کیفیت مهم است تا از ریزش مو جلوگیری کند.

کراتینه مو چیست؟

کراتین به یک فرآیند معمول در صنعت موها و مراقبت از آن اشاره دارد. در این فرآیند، یک محصول شیمیایی به نام “کراتین” بر روی موها به منظور تقویت، صافی کردن و ترمیم آسیب‌های مویی استفاده می‌ شود. کراتین مواد پروتئینی است که در ساختار موها و ناخن‌ها وجود دارد و برای تقویت و سفت کردن این قسمت ها است.

فرآیند کراتینه مو شامل مراحلی مانند شستشو، استفاده از محصول کراتین و سپس استفاده از حرارت (معمولاً با استفاده از ایستایلر) برای تثبیت کراتین در ساختار موها می‌ شود. این فرآیند می‌ تواند به موها نرمی جلوه‌ای درخشان بدهد.

معمولاً کراتین، موهای مجعد یا خشک را به موهای صاف و نرم تبدیل می ‌کند. اما باید به صورت صحیح اجرا شود تا به موها آسیب نرساند و نتایج مطلوب بگیرید.

 یررسی کامل سوال کراتینه مو چیست؟

آیا کراتین مو باعث ریزش مو میشود؟

درمان کراتینه به خودی خود باعث ریزش مو نمی شود. مواد مورد استفاده در کراتینه مو و روش های استفاده از آن از جمله عواملی است که می تواند بر ریزش مو تاثیر بگذارد.

در طول فرآیند کراتینه، آرایشگر ترکیبات مختلفی از مواد شیمیایی را برای ایجاد یک پوشش پروتئینی روی موها مخلوط می کند. در طی فرآیند کراتینه سازی، فولیکول های مو یا لایه محافظ بیرونی مو پوشیده می شوند. با بستن این منافذ، رطوبت به داخل یا خارج ساقه مو نفوذ نمی کند. به همین دلیل بسته به وضعیت رشد مو تا چند ماه مو ثابت می ماند.

قبل از هراقدامی به نکات زیر با دقت توجه کنید:

اگر موهای شما به طور طبیعی زبر یا مجعد است، توصیه می شود از کراتینه تراپی استفاده نکنید و آن را با محصولاتی مانند شامپو یا ماسک مو کراتینه بهبود دهید. با این حال، کراتین تراپی حاوی ترکیبات شیمیایی است و استفاده از آنها می تواند عوارض جانبی مورد انتظار و غیرمنتظره ای ایجاد کند.

اگر می خواهید تحت کراتینه مو قرار بگیرید، به یک سالن معتبر مراجعه کنید و از یک متخصص دلسوز و با تجربه راهنمایی بگیرید.

در مورد درمان های کراتینه مو تحقیق کنید و از آرایشگر خود در مورد مواد تشکیل دهنده آنها سوال کنید. اگر کراتینه تراپی مو با نرم کننده ها ترکیب شود، این محصولات باید تا حد امکان از پوست سر دور نگه داشته شوند.

اگر موهای خود را رنگ یا دکلره کرده اید، باید در عرض 2 هفته این کار را انجام دهید تا کراتینه مو به هم نخورد.

توصیه می کنیم کراتین را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. قبل از خرید تحقیق کنید و هر چقدر هم که محصول خوب باشد سراغ ارزان ترین قیمت نروید.

آیا کراتین مو باعث ریزش مو میشود؟

دلایل مهمی که باعث ریزش مو پس از کراتینه می شود

با انجام درمان کراتینه مو می توانید برای مدتی متفاوت و جدید به نظر برسید. موهای شما را نرم، براق و بدون وز می کند و موهایی سالم خواهید داشت. اما افرادی هستند که بعد از کراتین نتیجه معکوس و غیرمنتظره را گزارش می دهند. به عنوان مثال این افراد به جای مشاهده موهای تازه و صاف، یک هفته بعد با موهای خشک و آسیب دیده مواجه می شوند.

حالا دلیل این کار چیست؟ در فرآیند کراتینه مو از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می شود. همین مواد در برخی افراد باعث سوزش و خارش فوری پوست سر و در برخی دیگر پس از مدتی می شود. در زیر با 4 علت اصلی ریزش مو آشنا خواهید شد.

1- فرمالدهید، عامل اصلی ریزش مو ناشی از کراتین

ممکن است فکر کنید که همه مواد کراتین از پروتئین هستند، اما اینطور نیست. در محصولات کراتینه از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می شود که اولین آنها فرمالدئید است. فرمالدئید یک ماده شیمیایی است که باعث ایجاد سرطان در بدن انسان می شود و کاملا سمی است. ریزش مو بعد از کراتینه می تواند به دلیل وجود این ماده و نفوذ آن به تارهای مو باشد. در برخی افراد، فرمالدئید که از طریق کراتینه شدن وارد مو می شود می تواند فولیکول مو را ضعیف و ریزش مو را افزایش دهد.

2- حساسیت پوست سر

یکی از دلایل دیگری که می تواند باعث ریزش مو در فرد شود، حساسیت پوست است. اگر پوست حساسی دارید، بهتر است تا حد امکان از مواد شیمیایی مانند کراتین دوری کنید. زیرا به راحتی به سلامت مو و بدن شما آسیب می رساند.

افرادی که پوست حساسی دارند باید از استفاده از مواد شیمیایی روی پوست سر خودداری کنند. متأسفانه کراتین پوست سر را تحریک و در نهایت منجر به ریزش مو می شود.اگر مطمئن هستید که پوست سرتان حساس است، قبل از انجام کراتینه درمانی با یک متخصص کراتینه مشورت کنید.حساسیت پوست سر به مواد گراتیه یکی از عوامل ریزش مو بعد از کراتینه

3- استراحت ندادن مو بعد کراتین

بعد از کراتینه، موهای شما نازک تر، اما درخشان تر و نرم تر به نظر می رسند. در این مورد، بزرگترین اشتباهی که می توانید مرتکب شوید این است که در مورد کراتینه موها تجدید نظر کنید یا دوباره موهای خود را رنگ کنید.

اگر یادتان باشد از ابزارهای حرارتی، رنگ‌آمیزی یا کراتینه استفاده کنید و چندین ماه موهایتان را استراحت ندهید، ریزش مویتان زیاد تر می شود. پس از کراتینه درمانی، باید مدتی به موهای خود استراحت دهید تا قدرت و سلامتی خود را به دست آورید. در غیر این صورت، موها ضعیف تر شده و آسیب زیادی می بینند. برای جلوگیری از ریزش مو بعد از کراتینه حتما به نکات مراقبتی توجه کنید.

4- حرارت زیاد به موها در زمان کراتینه کردن مو

هنگامی که مواد کراتینه روی موها اعمال می شود، موها باید در توسط سشوار خشک شوند. سپس در مرحله بعد از اتو مو با دمای بسیار بالا برای جذب مواد کمک می گیرند.

حرارت اتو مو در این مراحل آنقدر زیاد است که موها را می سوزاند و بافت آن را از بین می برد. در نتیجه موها بسیار خشک و شکننده شده و در نهایت منجر به ریزش مو می شوند. اما جای نگرانی نیست، حتی در صورت ریزش مو پس از درمان کراتینه، موهای شما به رشد خود ادامه می دهند و به حالت اولیه خود باز می گردند.

حرارت زیاد به موها در زمان کراتینه کردن مو

پیشنهاد مطالعه: خرید و استفاده از اسپری دوفاز مو برای مراقبت از مو در برار حرارت .

چرا کراتین باعث ریزش مو میشود؟

گفته می شود کراتینه مو و موادی که در درمان های کراتینه استفاده می شود از مهمترین عواملبرای ریزش مو هستند. در این قسمت می خواهیم بدانیم کراتینه مو در چه مواردی به مو آسیب می رساند.

اگر در کراتینه درمانی از مواد صاف کننده استفاده شود و این مواد با پوست سر تماس پیدا کنند، می توانند باعث حساسیت پوستی و ریزش مو در آینده شوند.

اگر آرایشگر از اتوی نامناسب استفاده کند، ساقه های مو به مرور زمان آسیب دیده، می شکنند و می ریزند.

اگر مواد مورد استفاده در کراتینه تراپی کیفیت بالایی نداشته باشد، تاریخ انقضا گذشته باشد و… خطر سردرد و در نتیجه خطر ریزش موها را به همراه دارد.

متأسفانه افراد سودجو یا ناآگاه از مواد دیگری مانند کراتینه درمانی برای شما استفاده می کنند که ماهیت آن تفاوت اساسی دارد. آنها روش های کاملاً متفاوت با کراتینه هستند و از درمان های زیبایی محسوب می شوند.

به عبارت دیگر این اعمال خاصیت احیا کنندگی ندارند، به مرور زمان آسیب زیادی به مو وارد می کنند. بنابراین، قبل از درمان کراتینه، تحقیقات لازم و ضروری را در این زمینه انجام داده و سپس توسط یک فرد ماهر اقدام کنید.

چرا کراتین باعث ریزش مو می‌ شود؟

پیشنهاد مطالعه: خرید شامپو کراتینه اورجینال برای مراقبت از موی کراتینه در روژاس .

درمان ریزش مو بعد از کراتین

پس از کراتینه، درمان های طبیعی بسیاری برای جلوگیری از ریزش مو و رشد مجدد مو وجود دارد. پس نگران ریزش موهایتان نباشید و فکر نکنید که تراشیدن موهایتان تنها راه حل است. ما برای درمان ریزش مو بعد از کراتین روش های زیر را پیشنهاد می کنیم:

هنگام شستن موها از شامپوی ملایم استفاده کنید. در بیشتر موارد، خرید شامپوی بدون سولفات توصیه می شود.

  1. برای جلوگیری از کم آبی بدن، با نوشیدن آب فراوان بدن خود را هیدراته نگه دارید.
  2. تا حد امکان از استرس دوری کنید.
  3. از برس زدن یا شانه زدن بیش از حد موها در صورت خیس بودن خودداری کنید.
  4. پوست سر و موهای خود را به طور منظم با روغن های طبیعی مانند نارگیل ماساژ دهید.
  5. غذای سالم بخورید.
  6. ورزش منظم انجام دهید.
  7. از قرص های ضد ریزش مو استفاده کنید.

درمان ریزش مو بعد از کراتین

سخن آخر

ریزش مو بعد از کراتینه مشکلی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. ریزش مو بعد از کراتینه می تواند به دلیل حساسیت پوست سر، گرمای وارد شده به مو در طول درمان کراتینه یا مواد مضری مانند فرمالدئید مورد استفاده برای کراتینه کردن مو باشد. حال که متوجه شدیم چرا کراتین مو باعث ریزش مو میشود بهتر است قبل از اقدام به انجام این کار آرایشگرهای معتبری را برای کراتین انتخاب کنید تا با مشکل های حاد روبرو نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *