مجله آرایشی

کدام رژ لب مناسب پوست شماست؟

رژ لب مناسب با رنگ پوست

خرید رژ لب مناسب پوست می‌تواند کار دشواری باشد؛ زیرا امروزه انواع رژ لب‌های جامد و مایع با تناژ رنگ‌های متنوع در دسترس هستند. اگر قصد خرید غیرحضوری (آنلاین) رژ لب را داشته باشید، این فرآیند سخت‌تر نیز خواهد شد؛ زیرا امکان تست رژ لب وجود ندارد. ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که آیا انتخاب رنگ رژ لب مهم است؟

در یک کلام، پاسخ به این سوال «بله» است. تناژ (گرم یا سرد و روشن یا تیره بودن رنگ) رژ لب می‌تواند زیبایی چهره شما را تحت‌تأثیر قرار دهد. اگر از رنگ رژ لب متناسب با آرایش خود استفاده نکنید، ممکن است چهره شما پیرتر به نظر برسد.

این مقاله یک راهنمای جامع برای انتخاب رژ لب مناسب با رنگ پوست است و پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تشخیص تناژ پوست

عوامل مختلفی از جمله رنگ مو، رنگ چشم، موقعیت و نوع آرایش در انتخاب رژ لب تأثیرگذار هستند؛ اما در این مقاله فقط به بررسی تأثیر رنگ پوست در انتخاب رنگ رژ لب خواهیم پرداخت. در قدم اول برای انتخاب یک رژ لب مناسب، می‌بایست تناژ پوست خود را تشخیص دهید.

رنگ پوست ما توسط سلول‌های ملانوسیت تعیین شده و به‌ عواملی، همچون ژنتیک و میزان قرار گرفتن در نور خورشید نیز بستگی دارد. علاوه بر آن استفاده از محصولات مراقبت صورت و لوازم آرایش نیز در شفافیت پوست اهمیت زیادی دارد.

گروه‌بندی رنگ‌ پوست کار سختی است؛ زیرا هر شخص، رنگ پوست مخصوص به خود را دارد؛ اما به طور کلی رنگ پوست را به 3 دسته کلی تقسیم بندی میکنند که در انتهای مقاله به آن می پردازیم.

پیشنهاد مطالعه : قیمت و خرید انواع محصولات مراقبت صورت 

تشخیص تناژ پوست

رژ لب مناسب پوست گندمی کدام است؟

به‌طور کلی، رژ لب‌هایی با رنگ قهوه‌ای، مسی، سرخابی، قرمز و آجری برای پوست‌های گندمی مناسب هستند. اغلب افراد گندمی، تناژ پوست خنثی دارند؛ بنابراین می‌توانند هم از رنگ‌های گرم و هم از رنگ‌های سرد برای انتخاب رژ لب استفاده کنند؛ اما رنگ‌های گرم برای آن‌ها مناسب‌تر است.

همچنین، این رنگ پوست به دو دسته گندمی روشن و گندمی تیره تقسیم می‌شود. بدین ترتیب، افراد با پوست گندمیِ روشن می‌توانند هنگام خرید رژ لب، رنگ‌های آجری و بنفش را به لیست خود اضافه کنند. اگر پوست گندمیِ تیره دارید، استفاده از رنگ مسی و قهوه‌ای برای لب‌ها می‌تواند زیبایی ظاهر شما را چندین برابر کند.

همچنین افراد با پوست‌های گندمی می‌توانند از رژ لب‌های نود در آرایش خود استفاده کنند. رنگ‌های نود برای موقعیت‌های رسمی که نمی‌خواهید آرایش زیادی داشته باشید، بهترین انتخاب است. رژ لبِ قرمز و متمایل به جگری نیز برای تکمیل آرایش‌های غلیظ بسیار مناسب هستند.

پیشنهاد مطالعه: خرید لوازم آرایش لب

رژ لب مناسب پوست سبزه کدام است؟

تناژ پوست اغلب افراد سبزه، گرم است؛ بنابراین هنگام انتخاب رژ لب باید رنگ‌های گرم، مانند قهوه‌ای شکلاتی، قهوه‌ای مسی، نارنجی، نود و قرمز را در سبد خرید خود قرار دهند.

اگر پوست سبزه‌ای دارید و دوست دارید از رنگ روشن در آرایش لب‌های خود استفاده کنید، می‌توانید رنگ هلویی را انتخاب کنید. با اینکه رنگ هلویی، جزو رنگ‌های صورتی محسوب می‌شود؛ اما برای افراد با پوست تیره مناسب‌تر است. همچنین، رنگ‌های برنز و خاکستری متمایل به قهوه‌ای نیز برای این نوع پوست‌ها مناسب هستند.

رژ لب مناسب پوست سبزه کدام است؟

رژ لب مناسب پوست روشن کدام است؟

تناژ پوست‌های روشن، اغلب سرد است؛ بنابراین می‌توانند از رژ لب‌هایی با رنگ‌های سرد مانند بنفش، صورتی، ارغوانی و مشکی استفاده کنند. رنگ صورتی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افراد با پوست روشن است و تناژهای مختلفی از این رنگ برای تولید رژ لب استفاده شده است.

برای مثال، رنگ‌های مرجانی، مرجانی بژ، صورتی پامچال و سرخابی از جمله رنگ‌هایی هستند که افراد با پوست روشن هنگام خرید رژ می‌توانند در نظر داشته باشند. رژ لب‌های قرمز، نود، آلبالویی و جگری نیز برای پوست‌های روشن مناسب هستند.

تفاوت رنگ پوست گندمی و سبزه

تشخیص پوست‌های روشن، ساده‌تر از تشخیص سایر رنگ‌ پوست‌ها است؛ بنابراین گاهی تشخیص رنگ گندمی و سبزه سخت می‌شود. برای تشخیص راحت‌تر رنگ پوست‌ها می‌توانید تفاوت‌ آن‌ها را در نظر بگیرید.

تفاوت‌های این دو رنگ پوست عبارت‌اند از:

افراد گندمی می‌توانند تعدادی کک‌ومک روی پوست خود داشته باشند؛ اما پوست‌های سبزه هرگز دچار کک‌ومک نمی‌شوند.
با اینکه پوست‌های گندمی نسبت به پوست‌های روشن کمتر دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند؛ اما اگر مدت زیادی در معرض نور خورشید باشند ممکن است پوستشان بسوزد.
پوست‌های سبزه دچار آفتاب‌سوختگی نمی‌شوند؛ اما این افراد نیز می‌بایست حتماً از ضدآفتاب برای محافظت از پوست خود استفاده کنند.
اغلب افراد با پوست‌های گندمی موهای بلوند و متمایل به قهوه‌ای روشن (خرمایی) دارند.
افراد با پوست‌های سبزه معمولاً موهای قهوه‌ای تیره یا مشکی دارند.

رژ لب حجم دهنده مناسب چه کسانی است؟

رژ لب حجم دهنده مناسب چه کسانی است؟

لب‌های حجیم از ترندهای معروف آرایشی است. اغلب خانم‌ها برای حجم دادن به لب‌های خود از رژ لب‌های حجم‌دهنده استفاده می‌کنند. در ترکیبات این رژ لب‌ها از مواد محرکی، مانند نعناع، دارچین، زنجبیل یا کپسیکوم (نوعی ماده تند که از فلفل استخراج می‌شود) استفاده می‌شود.

این ترکیبات باعث افزایش جریان خون در لب‌ها شده و حجم آن‌ها را افزایش می‌دهند. البته ممکن است هنگام استفاده از این محصولات، به‌طور موقت روی لب‌هایتان احساس سوزش و گزگز داشته باشید.
این رژ لب‌ها برای کسانی که دوست دارند لب‌های بزرگی داشته باشند، مناسب است. اگر پوست حساسی دارید، رژ لب‌های حجم‌دهنده برای شما مناسب نیستند و ممکن است عوارضی، مانند کبودی، خون‌مردگی، خارش، تورم و قرمزی روی لب‌ها ایجاد کنند.

بدین ترتیب، پیشنهاد می‌کنیم هنگام استفاده از این رژ لب‌ها، روتین زیر را رعایت کنید:

 • هنگامی که برای اولین‌بار از این محصول استفاده می‌کنید، ابتدا مقداری از آن را روی پوست دست بمالید
 • کمی صبر کنید تا بدن به این محصول واکنش نشان دهد
 • اگر بدن به این رژ لب واکنش نشان نداد می‌توانید از آن روی لب‌های خود استفاده کنید
 • برای جلوگیری از ایجاد عوارض، می‌توانید قبل از مصرف این رژ لب‌ها، از پرایمر یا بالم لب استفاده کنید.

رژ لب مات مناسب چه کسانی است؟

برخی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده از رژ لب‌های براق، رژ لب‌ مات را در لیست خرید خود قرار دهند. رژ لب‌های مات مناسب افرادی است که:

 • هیچ آرایش دیگری ندارند و با رژ لب مات می‌خواهند صورت خود را شاداب‌تر نشان دهند
 • طرفدار زیبایی طبیعی صورت هستند
 • از احساس سنگینی رژ لب‌های براق در روزهای تابستان خسته شده‌اند
 • دوست دارند رژ لب مدت زمان بیشتری روی لب‌ها باقی بماند
 • از باقی ماندن جای رژ لب روی لیوان یا سایر ظروف خسته شده‌اند.

رنگ‌ پوست را به 3 دسته مختلف تقسیم می‌کنند

 به‌طور کلی رنگ‌ پوست را به 3 دسته مختلف تقسیم می‌کنند

1- رنگ پوست روشن یا سفید:

این رنگ پوست بیشتر در کشورهای اروپای شمالی و مناطق سردسیر رایج است؛ زیرا در این مناطق اغلب روزها، هوا ابری است و پوست برای محافظت نیازی به تولید زیاد ملانین ندارد. از نشانه‌های پوست‌ روشن می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 1. حساس بودن نسبت به نور خورشید
 2. سوختن پوست بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 3. ایجاد کک‌‌ومک روی پوست

2- رنگ پوست متوسط یا گندمی:

این رنگ پوست بیشتر در نژادهای اروپای جنوبی و شمال آسیا دیده می‌شود. از ویژگی‌های این رنگ پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ پوست خنثی و متمایل به رنگ بژ
 • مقاوم بودن پوست این افراد در برابر آفتاب‌سوختگی نسبت به افراد با پوست روشن.

4- رنگ پوست تیره یا سبزه:

افراد با پوست‌های سبزه، اغلب در مناطقی، مانند خاورمیانه، آفریقا یا کشور هندوستان زندگی می‌کنند. این افراد بیشتر در معرض نور خورشید هستند؛ بنابراین پوست آن‌ها ملانین بیشتری تولید کرده و تیره‌تر است. هرچه ملانین تولیدشده بیشتر باشد، پوست تیره‌تر می‌شود.

البته در نظر داشته باشید که هر کدام از این دسته‌بندی‌ها، به زیر دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند که به ویژگی‌های فردی هر شخص بستگی دارد. علاوه بر رنگ پوست، گرم یا سرد بودن پوست نیز می‌تواند در انتخاب رژ لب مؤثر باشد. برای تشخیص گرم یا سرد بودن پوست خود می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

1) به صورت خود در نور طبیعی نگاه کنید:

صورت خود را از هرگونه آرایش یا آلودگی پاک کنید و پس از حداقل 15 دقیقه در نور طبیعی قرار بگیرید. کمی صبر کنید تا اثر نورهای مختلف از بین برود و سپس خط فک خود را مشاهده کنید (معمولاً خط فک کمتر از سایر نقاط تأثیر تغییر نور قرار می‌گیرد). متمایل شدن تناژ پوست به رنگ زرد نشانه گرم بودن، رنگ خاکستری نشانه خنثی بودن و رنگ قرمز یا سفید نشانه سرد بودن پوست است.

رنگ پوست تیره یا سبزه:

2) تست نقره یا طلا:

هنگام استفاده از طلا و نقره دقت کنید که کدام‌یک با پوست شما تناسب بیشتری دارند. معمولاً نقره تناسب بهتری با پوست‌های سرد و طلا تناسب بهتری با پوست‌های گرم دارد.

3) تست رگ‌های مچ دست:

در نور طبیعی، ظاهر رگ‌های زیر پوست مچ خود بررسی کنید. اگر رگ‌های مچ دست شما آبی یا بنفش به نظر می‌رسند، تناژ پوست سردی دارید. اگر رگ‌های شما سبز به نظر می‌رسند، تناژ پوست گرمی دارید. اگر نمی‌توانید تشخیص دهید که رگ‌های شما سبز یا آبی هستند، احتمالاً تناژ پوست‌ شما خنثی است.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای انتخاب بهترین رنگ لاک ناخن

جمع بندی

در این مقاله به بررسی رنگ و تناژ پوست و تأثیر آن در انتخاب رژ لب مناسب پوست پرداختیم. به‌طور خلاصه، اگر پوست روشنی دارید، رنگ‌های صورتی روشن، مرجانی، هلویی و نود برای شما مناسب است. افراد با پوست گندمی بهتر است از رنگ‌های ارغوانی، بنفش و قرمز استفاده کنند. در نهایت اگر پوست تیره‌ای دارید، استفاده از رنگ‌های هلویی و نارنجی به شما پیشنهاد می‌شود.
علاوه بر رنگ پوست، گرم یا سرد بودن پوست نیز می‌تواند در انتخاب رنگ رژ لب نقش داشته باشد. در تیترهای بالا به سه روش برای شناسایی و تعیین تناژ پوست اشاره کردیم. اگر فرصت کمی برای آرایش کردن دارید یا دوست دارید لب‌هایتان ظاهری طبیعی داشته باشند، می‌توانید از رژ لب‌های مات استفاده کنید.

یک نظر در “کدام رژ لب مناسب پوست شماست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *